Soczewki kontaktowe jednodniowe a miesięczne – które wybrać?

soczewki kontaktowe jednodniowe a miesięczne - które wybrać

Soczewki kontaktowe są wygodną alternatywą dla osób, które chcą uniknąć noszenia okularów lub chcą mieć możliwość zrezygnowania z okularów w czasie uprawiania sportu. Na rynku dostępne są soczewki kontaktowe jednodniowe, miesięczne i dwutygodniowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem są jednodniowe i miesięczne. Na które się zdecydować?

Czym są soczewki kontaktowe jednodniowe?

Soczewki kontaktowe jednodniowe to jednorazowe soczewki przeznaczone do noszenia przez jeden dzień. Każdego ranka zakłada się nową parę soczewek, a pod koniec dnia wyrzuca się je. Tego typu soczewki są szczególnie popularne ze względu na wygodę i najwyższe standardy higieniczne, jakie zapewniają.

Codzienna wymiana soczewek minimalizuje ryzyko infekcji i podrażnień oczu, ponieważ nie gromadzą się na nich osady białkowe ani inne zanieczyszczenia. Nie wymagają one też stosowania płynów do czyszczenia ani pojemników na soczewki, co jest wygodne i pozwala oszczędzić czas.

Nowa para soczewek każdego dnia oznacza, że soczewki są zawsze czyste i świeże, dzięki czemu osoby nawet z bardzo wrażliwymi oczami nie odczuwają dyskomfortu. Z tego też względu jednodniowe soczewki są polecane przez optometrystów i okulistów osobom, które cierpią na alergie kontaktowe lub źle znoszą soczewki miesięczne.

To rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Głównym jest koszt – w skali miesiąca czy roku, koszty mogą być wyższe w porównaniu do soczewek miesięcznych, zwłaszcza dla osób, które noszą je codziennie.

Dla niektórych specyficznych problemów ze wzrokiem może występować ograniczony wybór soczewek jednodniowych w porównaniu do miesięcznych.

Czym są soczewki kontaktowe miesięczne?

Soczewki kontaktowe miesięczne to soczewki wielokrotnego użytku, które nosi się przez okres do jednego miesiąca. Po każdym użyciu soczewki powinny być czyszczone i przechowywane w odpowiednim płynie, co jest niezbędne do ich ponownego użycia.

Osoby, które decydują się na soczewki miesięczne, zaznaczają, że jest to zazwyczaj tańsze rozwiązanie przy regularnym stosowaniu takiej formy korekcji wzroku. Soczewki takie oferują szerszy wybór opcji, ale wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Dla osób regularnie korzystających z soczewek możliwość wielokrotnego stosowania jednej pary bywa wygodniejsza.

Wadami tego rozwiązania jest to, że wymagają odpowiedniego przechowywania i czyszczenia. Nieodpowiednie obchodzenie się z soczewkami zwiększa ryzyko infekcji. Należy również pamiętać, że nawet przy skrupulatnie wykonywanych zabiegach higienicznych, dłuższy czas noszenia jednej pary soczewek zwiększa ryzyko gromadzenia się osadów i bakterii. Dlatego pod żadnym względem nie powinno się wydłużać czasu ich noszenia.

Wybór odpowiednich soczewek

Wybór pomiędzy soczewkami kontaktowymi jednodniowymi a miesięcznymi zależy od indywidualnych potrzeb, stylu życia i budżetu osoby decydującej się na korekcję wzroku w tej formie. Osoby ceniące sobie wygodę i higienę mogą preferować soczewki jednodniowe, podczas gdy ci, którzy szukają bardziej ekonomicznego rozwiązania i mają większe wymagania korekcyjne, mogą zdecydować się na soczewki miesięczne.

Zawsze jednak przed wyborem konkretnego rozwiązania należy skonsultować się z optometrystą. Sprawdzi on, jakie konkretnie soczewki będą dla nas odpowiednie. Niekiedy korekcja wzroku w okularach jest odrobinę inna niż ta, która zalecana jest dla danej osoby do noszenia w soczewkach. Przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek jednodniowych czy też miesięcznych, zawsze należy odwiedzić okulistę, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do ich noszenia.

Soczewki kontaktowe jednodniowe i miesięczne umożliwiają inne zastosowanie. Kluczem do wyboru odpowiedniego rozwiązania jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb, komfortu noszenia oraz kosztów. Niezależnie od wyboru, ważne jest przestrzeganie zasad higieny oraz regularne kontrole okulistyczne w celu zapewnienia zdrowia oczu.

Bilbiografia:

  1. Efron, N., Morgan, P. B., & Woods, C. A. (2012). „Survey of Contact Lens Wearing Characteristics by Country: A Multinational Cross-sectional Analysis.” Optometry and Vision Science, 89(3), 290-297.
  2. Szczotka-Flynn, L., & Chalmers, R. (2013). „Improving Contact Lens Safety.” Contact Lens Spectrum, 28, 24-29.

Dostęp do publikacji za Pubmed, dn. 08.08.2024.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *