Jak wybrać właściwe laski i kule ortopedyczne?

jak wybrać właściwe laski i kule ortopedyczne

Osoby kupujące pierwsze laski lub kule ortopedyczne często nie zdają sobie sprawy, że istnieje wiele rodzajów tych przyrządów, a różnice pomiędzy nimi bynajmniej nie są kosmetyczne. Tymczasem właściwie, indywidualnie wybrane kule lub laska nie tylko odczuwalnie zwiększają komfort użytkowania, ale też wpływają na czas rekonwalescencji, umożliwiają zdrową postawę podczas chodzenia i zapobiegają pogłębieniu się kontuzji. Sprawdź nasz przewodnik po akcesoriach ortopedycznych i znajdź najlepsze dla siebie rozwiązanie!

Kule ortopedyczne — rodzaje i przeznaczenie

Kule ortopedyczne są powszechnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie zalecane jest odciążenie chorej lub niesprawnej kończyny: po urazach i zabiegach chirurgicznych, a także jako wsparcie dla osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych i walczących z chorobami zwyrodnieniowymi.

Przeznaczenie kuli jest podstawą wyboru, ale nie jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Równie ważne są: czas używania, stopień mobilności oraz uwarunkowania fizyczne użytkownika (budowa ciała, siła).

Przed wyborem warto zapoznać się z charakterystyką konkretnych modeli kul ortopedycznych:

  1. kule pachowe. Cechują się prostą konstrukcją zwieńczoną szeroką, wyściełaną podpórką, którą umieszcza się pod pachami. Są trwałe i zapewniają solidne podparcie, ale najczęściej stosuje się je w przypadku krótkotrwałych urazów. Jest to spowodowane ich dość niską mobilnością — trudniej poruszać się nimi na ograniczonych przestrzeniach, nierównych powierzchniach czy po schodach. Z drugiej strony, łatwiej opanować manewrowanie tego typu kulami, a do tego nie wymagają one dużej siły fizycznej.
  2. kule łokciowe. Są wyposażone w otwarte mankiety otaczające przedramię oraz ustawioną pod kątem szyjkę — aby nimi sprawnie operować, należy ugiąć łokieć pod kątem ok. 15-20 stopni. Kule łokciowe są jednocześnie mniejsze i lżejsze niż model pachowy, dzięki czemu zapewniają większą mobilność. Wspomagają też zachowanie prawidłowej postawy ciała, co zwiększa bezpieczeństwo w przypadku długotrwałego użytkowania. Jednakże, aby ich używać, potrzebna jest większa siła ramion i tułowia.
  3. kule z podparciem dla przedramienia. Modele te wyróżniają się szerokim, poziomym podłokietnikiem zakończonym ruchomym uchwytem. Podparcie to można wygodnie zapiąć na rzepy. Dzięki takiej konstrukcji ciężar ciała rozkłada się równomiernie, co ułatwia zachowanie równowagi. Ponadto podparcie sprawia, że użytkowanie tego rodzaju kuli nie wymaga silnego chwytu, aby zachować stabilność. Stąd też model ten dobrze sprawdza się u ludzi starszych lub dotkniętych chorobami kończyn górnych (np. artretyzmem).

Wartościowe kule ortopedyczne znajdziesz na stronie: https://www.orteo.pl/kule-i-laski. Dokładniej tu poznasz też charakterystykę różnego rodzaju akcesoriów. To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Laska ortopedyczna — jak dopasować ją do własnych potrzeb?

O ile kule umożliwiają poruszanie się w przypadku, kiedy jedna kończyna jest całkowicie wyłączona z użytku i konieczne jest zdjęcie z niej ciężaru, o tyle laski ortopedyczne zapewniają wsparcie w przypadku ograniczonej mobilności czy lżejszych kontuzji i mają za zadanie tylko odciążać jedną lub dwie kończyny. Ich konstrukcja jest więc prostsza i w wykorzystaniu jest zdecydowanie mniej rodzajów tych przyrządów.

Wstępna selekcja odpowiadających na Twoje potrzeby lasek ortopedycznych będzie zatem łatwiejsza. W użyciu są przede wszystkim laski proste, a także laski z solidną, najczęściej trójnogą podstawą. Ten drugi model przeznaczony jest dla osób wymagających dodatkowej asekuracji podczas chodzenia. Jest ona stabilniejsza niż standardowa wersja i lepiej sprawdza się na nierównym podłożu (np. ziemi czy bruku).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lasek i kul ortopedycznych? Na detale!

Poza dopasowaniem kuli do potrzeb i możliwości fizycznych, co ułatwia użytkowanie, laski i kule ortopedyczne powinny również zapewniać bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Niezwykle ważne w wyborze odpowiedniego modelu jest:

    • możliwość dopasowania kuli lub laski do Twojego wzrostu. Upewnij się, że wybrane akcesorium jest wyposażone w regulowaną nóżkę. Pozwoli Ci to tak ustawić wysokość kuli, aby Twoje dłonie wygodnie spoczywały na jej uchwytach lekko ugięte w łokciach.
    • odpowiedni udźwig, który utrzyma ciężar Twojego ciała.
    • wygodne, ergonomiczne uchwyty, podpórki lub mankiety. Weź pod uwagę nie tylko ich kształt, ale również przyczepność. Powinny one umożliwiać solidny chwyt, nawet przy spoconych dłoniach. Najlepiej, jeśli uchwyty te są wymienne.
    • materiał wykonania. Najpopularniejsze kule wykonane są z lekkiego i trwałego aluminium. Możesz spotkać się również z kulami z włókna węglowego, które są niezwykle lekkie i łatwe w użytkowaniu, ale też sporo droższe.
    • antypoślizgowe zabezpieczenie nóżki.

Przed wyborem kul lub laski dobrze też skonsultować się z lekarzem bądź fizjoterapeutą, którzy pomogą Ci określić, jaki rodzaj kul będzie najlepiej pasował do Twojego stanu i potrzeb. Niemniej, nawet wtedy warto przykładać wagę do jakości wykonania tego sprzętu, zwłaszcza przy długotrwałym użytkowaniu. Zapewni Ci to niezwykle ważne dla Twojego zdrowia bezpieczeństwo i wygodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *