Różne rodzaje diet i ich wskazania – sposoby odżywiania dopasowane do Twoich potrzeb

rodzaje diet

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je. Rosnące zainteresowanie tematyką żywienia wynika głównie z chęci zadbania o swoje zdrowie i zrzucenia nadprogramowych kilogramów, a także konieczności zmiany nawyków żywieniowych ze względu na nietolerancje i alergie pokarmowe. Jakie są rodzaje diet? Poznaj najpopularniejsze sposoby odżywiania.

Najpopularniejsze rodzaje diet: przegląd

Istnieją różne rodzaje diet polecane przez dietetyków i specjalistów ds. żywienia. Do najczęściej wybieranych zaliczamy: jadłospis ketogeniczny, śródziemnomorski, lekkostrawny, bezglutenowy czy wegański i wegetariański. Każdy z nich wiąże się z przestrzeganiem konkretnych zasad oraz może być wybierany w zależności od indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia oraz preferencji żywieniowych.

Chcesz zająć się zawodowo rozpisywaniem jadłospisów, doradztwem żywieniowym i nie tylko? Sprawdź ofertę Polskiego Instytutu Dietetyki. Znajdziesz w niej kursy, dzięki którym zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu dietetyki, w tym również tej sportowej, klinicznej, kosmetycznej czy psychodietetyki.

Dieta lekkostrawna – dla zdrowia układu pokarmowego

Jeden z najpopularniejszych rodzajów diety. Lekkostrawny jadłospis jest najczęściej polecany osobom, które zmagają się z problemami ze strony układu pokarmowego, takimi jak zaburzenia trawienia, stany zapalne żołądka czy nowotwory.

Dieta lekkostrawna polega na spożywaniu pokarmów, które są łatwe do przyswojenia przez organizm, a co za tym idzie – nie podrażniają układu pokarmowego. W przypadku tego sposobu odżywiania należy zrezygnować z tłustych i ostrych potraw, a także ograniczyć podaż błonnika i produktów wzdymających. Zamiast tego na talerzu powinny pojawić się gotowane warzywa, chude mięso i ryby oraz produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu.

Dieta bezglutenowa – dla celiaków i osób z NCGS

Kolejnym typem jest eliminacyjna dieta bezglutenowa, na którą powinny przejść osoby ze zdiagnozowaną celiakią i NCGS, czyli nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Jej podstawową zasadą jest całkowita eliminacja produktów zawierających charakterystyczne dla produktów zbożowych białko, czyli tych bazujących na pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie.

Zamiast zbóż zawierających gluten w diecie bezglutenowej królują: ryż, kukurydza, amarantus, quinoa, tapioka, a także mięso, jaja, ryby, nabiał, rośliny strączkowe, warzywa i owoce, orzechy czy zioła. Można również wprowadzić do niej produkty przetworzone (w ograniczonej ilości). Należy jednak zachować ostrożność i uważnie zapoznawać się ze składem przed spożyciem każdego z nich, ponieważ mogą zawierać gluten.

Dieta wysokobiałkowa – gdy organizm potrzebuje regeneracji

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dieta wysokobiałkowa jest zarezerwowana wyłącznie dla sportowców. Owszem, osoby aktywne fizycznie często zwiększają podaż tego składnika odżywczego (zwłaszcza w okresie budowania masy). Jak się jednak okazuje – jest to również zalecane w przypadku pacjentów z chorobami nowotworowymi oraz tymi, u których choroba doprowadziła do wyniszczenia organizmu.

W przypadku tego rodzaju diety zaleca się ograniczenie węglowodanów i tłuszczów na rzecz zwiększenia spożycia produktów bogatych w białko, takich jak mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, a także rośliny strączkowe i orzechy.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *