Nagrzewnica elektryczna czy olejowa? Porównanie i zastosowanie

nagrzewnica elektryczna czy olejowa - porównanie i zastosowanie

Zakup lub wynajem nagrzewnic podczas realizacji prac budowlanych to często konieczność, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. Podpowiadamy, jak wybrać to urządzenie, aby było najlepiej dopasowane do specyfiki projektu. Wskazujemy także, kiedy warto postawić na wypożyczenie nagrzewnicy zamiast jej kupna.

Czym są nagrzewnice i jak wybrać odpowiednią?

Nagrzewnice to urządzenia służące do szybkiego ogrzewania pomieszczeń. W zależności od źródła zasilania i mechanizmu działania dzielą się na trzy główne typy:

  • elektryczne,
  • olejowe,
  • gazowe.

Każdy z nich ma oczywiście swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniej nagrzewnicy powinien być dokonany w oparciu o takie czynniki jak:

  • wielkość przestrzeni,
  • dostępność źródeł zasilania,
  • potrzeby grzewcze,
  • wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

Rodzaje nagrzewnic i ich charakterystyka

Decydując się na wynajem nagrzewnicy, najczęściej w wypożyczalniach znaleźć można modele elektryczne oraz olejowe. Oprócz nich na rynku dostępne są również urządzenia gazowe.

Nagrzewnice elektryczne są zasilane prądem. Ich największymi zaletami są łatwość obsługi oraz brak emisji spalin. Dzięki temu mogą być używane w zamkniętych pomieszczeniach. Są także relatywnie ciche, przez co nie wpływają negatywnie na komfort pracy. Wadą tych urządzeń jest jednak ich mniejsza moc w porównaniu z nagrzewnicami olejowym. Wybierając je, warto pamiętać również o potencjalnie wyższych kosztach eksploatacyjnych, które wynikają z obecnych cen energii elektrycznej.

Nagrzewnice olejowe są z kolei zasilane paliwem, najczęściej olejem opałowym. Charakteryzują się dużą mocą. Dzięki temu są idealnym wyborem do ogrzewania dużych przestrzeni, w których potrzebna jest szybka dystrybucja ciepła. Urządzenia te generują jednak spaliny, dlatego ich stosowanie w zamkniętych pomieszczeniach wymaga dobrej wentylacji. Nagrzewnice olejowe są także cięższe i mniej mobilne niż elektryczne.

Kolejną, choć najmniej popularną, opcję stanowią nagrzewnice gazowe. Zasilane są butlami z gazem oraz oferują dużą moc grzewczą przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo dużej mobilności. Należy jednak zachować ostrożność w ich używaniu, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach, ze względu na spaliny wytwarzane przez spalający się gaz.

Czym się kierować, decydując się na zakup lub wypożyczenie nagrzewnicy?

Podczas wyboru nagrzewnicy na plac budowy, warto zwrócić uwagę na kilka jej parametrów. Najważniejszym z nich jest moc. Powinna być dostosowana do kubatury ogrzewanej przestrzeni. Standardowo przyjmuje się, że do ogrzania 1 metra sześciennego potrzebna jest moc około 30-40 W (w dobrze izolowanych pomieszczeniach) lub 50-70 W (w gorzej izolowanych przestrzeniach).

Drugim istotnym parametrem jest efektywność grzewcza. To miara tego, jak skutecznie urządzenie przekształca prąd olej czy gaz w ciepło, które jest dostarczane do ogrzewanego pomieszczenia. Wskaźnik ten pozwala ocenić, ile energii wejściowej zostaje rzeczywiście przekształconej na ciepło, a ile jest traconej w procesie jego produkcji np. poprzez emisję spalin. Im wyższa efektywność energetyczna nagrzewnicy, tym niższe koszty jej eksploatacji. 

Oprócz tego, decydując się na wynajem nagrzewnic, należy zwrócić uwagę na zastosowane w nich systemy bezpieczeństwa. Powinny one mieć:

  • system automatycznego wyłączania, który uruchamia się w przypadku przegrzania urządzenia,
  • systemy automatycznego wyłączania w przypadku przewrócenia,
  • czujnik poziomu paliwa (w modelach olejowych i gazowych),
  • zabezpieczenia przed zwarciem lub przepięciem w modelach elektrycznych.

Renta – wypożyczalnia nagrzewnic dla projektów budowlanych

Jeśli planujesz wynajem nagrzewnic, zapoznaj się z ofertą firmy Renta. Jest to wypożyczalnia dmuchaw grzewczych, w której znajdziesz różne modele zarówno pod względem sposobu zasilania, jak i mocy wynoszącej nawet do 85 kV. 

Renta to działająca w całej Polsce wypożyczalnia nagrzewnic elektrycznych zasilanych zarówno jednofazowo, jak i trójfazowo, a także olejowych, obejmujących również modele wyposażone w system odprowadzania spalin. Oferowany jest wynajem z rozliczeniem dobowym, pozwalającym od razu poznać związane z tym koszty.

Specjaliści Renta są zawsze chętni, aby pomóc znaleźć odpowiedni sprzęt do zapewnienia właściwej temperatury w obiektach, w których realizowane są prace budowlane.

Zakup czy wynajem nagrzewnicy – co się bardziej opłaca?

Wynajem nagrzewnic olejowych lub elektrycznych w wypożyczalni Renta to w wielu przypadkach o wiele korzystniejsze rozwiązanie od zakupu urządzenia na własność. Warto się na niego zdecydować w przypadku krótkoterminowych zleceń, gdy nie ma pewności co do tego, jak często nagrzewnica będzie używana w przyszłości. Z kolei przy realizacji długoterminowych projektów wynajem nagrzewnic spalinowych lub zasilanych sieciowo jest opłacalny ze względu na to, że pozwala uniknąć kosztów serwisowania i utrzymania urządzenia.

Odpowiedni wybór nagrzewnicy to podstawa sprawnie przeprowadzonych prac budowlanych, zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych, gdy pomieszczenia wymagają dogrzewania, aby można było realizować kolejne ich etapy. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się na model elektryczny, czy spalinowy, współpraca z renomowanym dostawcą takim jak Renta zapewni Ci dostęp do nowoczesnych urządzeń, które z pewnością sprostają wszelkim potrzebom związanym z prowadzoną inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *