Rozliczenia podatku w Austrii może dokonać każda osoba, która w tamtym kraju podejmowała legalną pracę zarobkową. Wykonanie rozliczenia jest sposobem na uzyskanie zwrotu części nadpłaconego podatku, który mógł być pobierany w formie zaliczki na podatek dochodowy. Istnieje szereg czynników decydujących o tym, czy można się rozliczyć oraz jak wysoki będzie wspomniany wyżej zwrot. Na co zwrócić uwagę?
- Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Austrii?
- Lohnzettel – roczna karta podatkowa
- Zaświadczenie EU/EEA
- Czym można rozliczyć się ze swoim współmałżonkiem?
- Czy można uzyskać ulgi podatkowe w trakcie rozliczenia podatkowego w Austrii?
Spis treści
Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Austrii?
O zwrot podatku z Austrii ubiegać się mogą osoby, które pracowały w tym kraju legalnie. Istnieje możliwość rozliczeń nawet do pięciu lat wstecz. Czas, jaki potrzebny jest na uzyskanie zwrotu, to przeważnie od trzech do sześciu miesięcy.
Zwrot podatku mogą otrzymać także osoby, które pracowały w Austrii w przeszłości, ale zakończyły już swój pobyt w danym kraju. Rozliczeń dokonuje się w wiedeńskim urzędzie skarbowym Finanzamt. Jest on obecnie właściwym urzędem dla wszystkich podatników.
Lohnzettel – roczna karta podatkowa
Aby wykonać rozliczenie, konieczny jest pakiet dokumentów. Pierwszym z nich jest karta podatkowa, znana jako Lohnzettel lub L16. Jest to dokument, który otrzymać powinien każdy pracownik legalnie zatrudniony w Austrii. Na pracodawcy spoczywa obowiązek wydania tego podsumowania pracownikowi. W zależności od ustaleń, kartę otrzymuje się w formie papierowej lub elektronicznej. Biorąc pod uwagę, iż jest to roczna karta podatkowa, pracownik uzyska ją dopiero po zakończeniu roku podatkowego. Jest to najbardziej wiarygodny dokument przedstawiający stan faktyczny rozliczeń z pracodawcą. Austriacki urząd powinien również otrzymać te dane od Twojego zakładu pracy w formie elektronicznej. Lonzettel jest podstawowym dokumentem podatkowym niezbędnym do poprawnego rozliczenia w Austrii.
Zaświadczenie EU/EEA
Drugi dokument to zaświadczenie EU lub EEA, występujące na druku E9. Jest to pismo, które pracownik otrzymuje w polskim Urzędzie Skarbowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. W tym dokumencie znajdują się informacje na temat dochodów, jakie wypracowano w krajach innych, niż Austria. Aby uzyskać takie zaświadczenie, należy udać się do wspomnianego urzędu i złożyć odpowiedni wniosek. W tym celu Polski urzędnik może poprosić o złożenie zeznania PIT-36 + ZG w Polsce, z wykazaniem dochodów zagranicznych. Warto zatem pomyśleć o zaświadczeniu z wyprzedzeniem.
Czym można rozliczyć się ze swoim współmałżonkiem?
Urząd Austriacki nie dzieli deklaracji podatkowych na indywidualne i wspólne. Takie pojęcie nie występuje prawie podatkowym i urzędnicy także go nie używają. Dzieje się tak, gdyż założeniem rozliczenia w Austrii jest wykazanie wszystkich dochodów podatnika oraz jego stanu cywilnego. Jeżeli osoba składająca deklarację ma małżonka – powinna go wykazać w zeznaniu oraz przedstawić potwierdzenie jego dochodów na osobnym zaświadczenie UE/EEA E9. To, co w Polsce nazywamy rozliczeniem wspólnym, powinno być zatem obowiązkiem podatnika a nie jego wyborem.
Czy można uzyskać ulgi podatkowe w trakcie rozliczenia podatkowego w Austrii?
Istnieje możliwość zakwalifikowania się do uzyskania ulgi podatkowej od przychodów wypracowanych w tym kraju. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż każda taka ulga powinna znajdować odzwierciedlenie w realnych dokumentach. Potwierdzenie wydatków z danego tytułu jest niezbędne i może być wymagane przez urząd celem weryfikacji. Do takich dokumentów zaliczają się np. rachunki i faktury, które warto przechowywać wraz z rozliczeniem podatkowym.
Ulgi podatkowe można otrzymać za podróże między swoim miejscem pracy a miejscem zamieszkania w Austrii, a także za utrzymywanie podwójnego gospodarstwa domowego. Warto także zachować faktury za zakup odzieży roboczej i wszelkich narzędzi niezbędnych do pracy, ponieważ koszt ich zakupu również można odliczyć od podatku.
Aby mieć pewność, że rozliczenie jest dobrze wykonane, najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonym firmom zajmującym się podatkami zawodowo. W tym celu odwiedź stronę https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-austrii/ i poznaj szczegóły możliwej współpracy. Specjaliści, dzięki swojej wiedzy, szczegółowo uwzględnią wszystkie koszty i ulgi a Ty będziesz mieć pewność, że deklaracja roczna została poprawnie wypełniona.