Jak przechowywać cebulki kwiatowe przez zimę?

jak przechowywać cebulki kwiatowe przez zimę

Rośliny cebulowe mogą cieszyć nas swoimi kwiatami przez wiele sezonów, o ile zapewnimy im odpowiednie warunki zimowania. Wiele gatunków nie może pozostać w tym okresie w gruncie, ponieważ wymaga przechowywania w dodatniej temperaturze. Jak więc zadbać o te cebulki kwiatowe, które przed zimą wykopujemy z ziemi, aby wiosną ponownie pięknie zakwitły w ogrodzie?

Co zrobić z roślinami cebulowymi po przekwitnięciu?

Nie wszystkie rośliny cebulowe musimy wykopywać i przechowywać poza gruntem w okresie zimowym. W ziemi bez obaw pozostawić można przede wszystkim krokusy oraz przebiśniegi. Jeśli zaś chodzi o najpopularniejsze gatunki, które należy wykopywać co roku, to wyliczamy wśród nich hiacynty, narcyzy oraz tulipany. Warto pamiętać, aby usuwać je z gruntu:

  • podczas chłodnego dnia,
  • za pomocą wideł (co pozwoli uniknąć ich uszkodzenia),
  • gdy ziemia jest luźna i wilgotna,
  • w momencie, kiedy ich liście zaczną żółknąć i przysychać.

Należy pamiętać, że cebulki różnych gatunków wykopujemy z ziemi w odpowiednim dla nich czasie. Przykładowo, w przypadku dalii będzie to okres pierwszych przymrozków, ale w przypadku lilii orientalnych już połowa września. Po wykopaniu cebulek kwiatowych należy oczyścić je, pozbyć się części nadziemnej, a następnie odłożyć je do wyschnięcia w miejscu zadaszonym. Na tym etapie warto również cebule posegregować i podpisać, a po kilku godzinach przenieść w miejsce docelowe, czyli najczęściej do piwnicy lub budynku gospodarczego.

W jakich warunkach przechowywać cebulki roślin?

Większość osób przechowuje cebulki kwiatów w piwnicy lub w domku ogrodniczym czy też w budynku gospodarczym. Uniwersalne warunki do zimowania cebul obejmują umiarkowaną wilgotność powietrza oraz temperaturę oscylującą w granicach około 10 stopni. Tak naprawdę, poszczególne gatunki mają jednak swoje indywidualne preferencje w tym zakresie. Przykładowo:

  • dalia, mieczyk i tygrysówka najlepiej przechowywać w temperaturze wyższej, około 15 stopni Celsjusza;
  • frezja, glorioza i iksja wolą temperaturę niższą, wynoszącą około 5 – 10 stopni;
  • begonia, śniedek wiechowaty i sprekelia najlepiej czują się zaś w temperaturze od 8 do 12 stopni.

Należy pamiętać, aby cebulek kwiatów nie przechowywać w tym samym miejscu, w którym znajdują się owoce i warzywa wydzielające etylen, ponieważ jest to substancja, która uszkadza zawiązki nowych pędów. Niewskazane jest także trzymanie cebul w miejscu o zbyt wysokiej wilgotności powietrza.

w czym przechowywać rośliny cebulowe zimą

W czym przechowywać rośliny cebulowe zimą?

W miejscu przechowywania cebul kwiatowych powinna panować odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, ale nie mniej ważne jest także odpowiednie „zapakowanie” cebulek na czas zimowania, czyli wybór właściwych pojemników i najlepszej metody odseparowania od siebie poszczególnych bulw. Zasadniczo, najwygodniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie roślin w drewnianych lub plastikowych skrzyniach z wentylacją (otworami). Takie opakowania należy również odpowiednio przygotować poprzez ich zdezynfekowanie, na przykład za pomocą mydła potasowego i gorącej wody.

Należy pamiętać także, że cebulki w skrzyniach nie mogą leżeć zbyt blisko siebie, dlatego należy układać je ostrożnie, tak by nie stykały się ze sobą. Później wystarczy obsypać je trocinami, piaskiem lub suchym torfem. W przypadku niewielkiej ilości cebul do przechowywania można wykorzystać torby papierowe z wyciętymi otworami lub bawełniane siatki na owoce.

O czym warto pamiętać przy przechowywaniu cebulek roślin?

Podczas przechowywania roślin cebulowych warto systematycznie wietrzyć dane pomieszczenie i kontrolować stan bulw. Cebule ze śladami żerowania szkodników, zainfekowane, nadmierne wysuszone czy gnijące należy niezwłocznie usunąć i zutylizować, aby uniknąć większych strat. Roślinom cebulowym w niewłaściwych warunkach przechowywania grozi bowiem między innymi rozwój szarej pleśni, suchej zgnilizny czy mokrej zgnilizny bakteryjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *