Egzotyczne rośliny, które można trzymać w domu

egzotyczne rośliny, które można trzymać w domu

Szukasz roślin, które ozdobią Twoje mieszkanie, nadając mu jednocześnie oryginalności i nieco egzotycznego klimatu? Postaw na kwiaty doniczkowe pochodzące z dalekich regionów globu, które mogą stać przez cały rok w mieszkaniu. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo!

Aby utrzymać piękny wygląd kwiatów tropikalnych, trzeba jednak zapewnić im odpowiednie warunki. W tym artykule omówimy pięć ciekawych rodzajów roślin, z których urządzisz własną miejską dżunglę.

Anturium

Inne nazwy anturium to m.in. kitnia, kwiat flaminga i świński ogon. Jest popularnym dodatkiem do bukietów ze względu na swoją żywotność (trzymane w wazonie kwiaty anturium wyglądają świeżo nawet przez 2 tygodnie). Pochodzące z Gwatemali i Kostaryki anturium jest w warunkach naturalnych epifitem, czyli żyje na innych roślinach, korzystając z nich jako podpory. Trzymane w domu kwitnie przez cały rok, co pozwala bez przerwy cieszyć się jego tropikalnym pięknem.

Roślina ta ma charakterystyczne duże, płaskie liście przykwiatowe, z których wyrastają kwiaty zebrane w kształt kolby. W Polsce dostępne są m.in. egzemplarze czerwone, białe, żółte, brązowe i różowe – można spotkać też anturium dwukolorowe.

Anturium w doniczce powinno stać w miejscu, do którego dociera dużo rozproszonego światła. Podlewa się je co kilka dni. Co ważne, anturium należy do roślin trujących po spożyciu, a sok zawarty w jego tkankach może podrażniać skórę. Z tego względu wszelkie zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzać w rękawiczkach, a właściciele zwierząt lub rodziny z dziećmi mogą zdecydować się na jego zakup, jeśli umieszczą ją w całkowicie niedostępnym dla maluchów i czworonogów miejscu.

Bananowiec

Ta imponująca, sporych rozmiarów roślina kojarzy się z rozległymi plantacjami w upalnych krajach – widział je chyba każdy, kto kiedykolwiek wybrał się na wakacje na południe. Postawiona w dużej donicy, uświetni wygląd każdego salonu lub holu, dodając pomieszczeniu odrobiny egzotyki. Z jej grubego pędu wyrastają rozłożyste, intensywnie zielone liście o wyraźnych żyłkach

W domowej uprawie sprawdza się najlepiej bananowiec karłowaty, który wyrasta na wysokość do około 2 metrów.

Bananowiec najlepiej czuje się w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, dlatego może stać bezpośrednio przy oknie. Jego pielęgnacja obejmuje regularne podlewanie (zalecane jest też zraszanie liści) i nawożenie.

Ananas

Owoc ananasa podawany na śniadanie w hotelach w każdej egzotycznej miejscowości jest nie tylko słodki i pyszny, ale i bardzo ładny. Bywa traktowany jako element dekoracyjny odświętnie przybranego stołu i króluje na niejednym obrazie typu martwa natura. Nie każdy jednak wie, że ananas rośnie nie tylko na plantacjach w nadmorskich kurortach, ogrodach botanicznych albo szklarniach. Można też uprawiać go we własnym mieszkaniu!

Jego długie, zielone liście układają się w kształt przypominający palmę. Ich intensywna, ciemnozielona barwa pięknie współgra z brązowo-żółtymi łuskami owocu.

Ananas wydaje tylko jeden owoc, który rośnie na samym szczycie rośliny. Jeśli chcesz doczekać się ich więcej, sprawdzaj, czy wokół podstawy nie tworzą się nowe, młode odrosty – z nich także może wyrosnąć mały ananas. Owoce powstałe w warunkach domowych nie są co prawda dobre do jedzenia, wyglądają jednak ciekawie i oryginalnie.

Ananas można wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i nie trzeba go często podlewać: rośliny te są przyzwyczajone do gorącego, suchego klimatu, więc takie warunki im odpowiadają.

Maranta

Maranta to roślina o niezwykle dekoracyjnych liściach z nietypowym, kolorowym wzorem. Bywa nazywana „modlącą się” ze względu na fakt, że w nocy jej liście zamykają się jak składające się ręce, w ciągu dnia zaś – otwierają. Dla cierpliwego i uważnego obserwatora te ruchy są dostrzegalne gołym okiem. Czasem można też usłyszeć szelest wznoszących się lub opadających liści. Na blaszce liściowej maranta ma charakterystyczne brunatne plamki, zaś unerwienie jest kontrastowe i bardzo widoczne.

Choć jest traktowana jako roślina dekoracyjna ze względu na piękne liście, w warunkach domowych wytwarza także niezbyt liczne kwiaty.

Maranta dobrze czuje się na stanowiskach półcienistych i takich z rozproszonym światłem. Należy ją regularnie i dość często podlewać – zwłaszcza latem, gdy temperatura powietrza jest wysoka, a powietrze suche.

Muchołówka

Roślina mięsożerna, znana większości z nas tylko z filmów przyrodniczych. Muchołówka ma wiele odmian, różniących się m.in. kolorem i wielkością. Jest to wieloletnia roślina, która potrzebuje kilku lat, aby osiągnąć dojrzałość. Muchołówka ma dwa rodzaje liści: asymilacyjne przeprowadzające fotosyntezę (mają one kształt serca i przypominają typowe liście) oraz liście-pułapki o kolczastych krawędziach, które potrafią otwierać się i zamykać. Zdolność muchołówki do łapania owadów związana jest z obecnością na blaszkach ich liści włosków czuciowych.

W najpopularniejszych odmianach muchołówki liście asymilacyjne oraz zewnętrzne części liści-pułapek są jasnozielone, natomiast wnętrze pułapek czerwone lub różowe. Kwiaty muchołówek są drobne i białe. Nie wydzielają intensywnego zapachu.

Muchołówka nie będzie podobała się wszystkim ze względu na swój nietypowy wygląd i funkcje, jednak nie można odmówić jej pożyteczności. A przy tym, jaką stanowi oryginalną dekorację mieszkania!

Właściciele muchołówek powinni zadbać o to, aby podstawka pod doniczką była stale lekko wilgotna – podlewa się ją przez podsiąkanie. Roślina lubi intensywne światło, więc może stać bezpośrednio przy oknie.

Jak widać, amatorzy egzotyki mają w czym wybierać, gdy szukają ciekawych roślin do swojego mieszkania. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zakupić kilka z nich jednocześnie i stworzyć własny tropikalny zakątek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *