8 najpopularniejszych rodzajów drabin – jak dobrać idealny model?

8 najpopularniejszych rodzajów drabin – jak dobrać idealny model

Aby móc w bezpieczny i efektywny sposób realizować prace na wysokości, warto wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednią drabinę. Jest to przyrząd niezwykle przydatny, ponieważ jest nieocenionym wsparciem dla każdego, kto wykonuje różnego rodzaju czynności na dużej wysokości. Za pomocą drabiny znacznie szybciej można wykonywać prace dekoracyjne, remontowe czy porządkowe. Jakie są najpopularniejsze rodzaje drabin? O czym należy pamiętać podczas podejmowania decyzji zakupowej? Szczegółowo objaśniamy to w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Drabina – co to za przyrząd?

Drabina to wyjątkowo przydatny sprzęt, bez którego najczęściej niemożliwe jest wykonywanie różnego rodzaju prac na wysokości. Jej podstawowym celem jest znaczące ułatwienie przemieszczania się między różnymi poziomami. Wśród najważniejszych elementów drabin najczęściej wymienia się ramiona, szczeble, haki czy podest.

Dokładna budowa drabin uzależniona jest od tego, na jaki typ konstrukcji się zdecydujemy. Jednocześnie trzeba przyznać, że oferta producentów drabin jest niezwykle zróżnicowana, dlatego każdy, bez względu na to, jakie są jego preferencje, bez trudu zawsze znajdzie taką drabinę, która w pełni będzie odpowiadała jego potrzebom.

Jeśli chodzi o materiały, z których produkowane są drabiny, to najczęściej są to: drewno, aluminium, stal i włókno szklane. Każdy z materiałów ma określone zalety i wady, dlatego przed podjęciem decyzji warto szczegółowo porównać specyfikację każdego z rozwiązań, by mieć pewność, że podjęta decyzja będzie słuszna.

Rodzaje drabin ze względu na materiał, z którego są wykonane

Jakie są rodzaje drabin? Drabiny dzieli się m.in. ze względu na to, z jakiego materiału je wyprodukowano. W tej kategorii wyróżnia się chociażby drabiny aluminiowe. Ich bardzo istotną cechą wyróżniającą jest fakt, iż mogą być wykorzystywane do wielu zróżnicowanych zastosowań. Aluminium jest materiałem, który ma bardzo istotny atut, a mianowicie nie rdzewieje. Dzięki temu taką drabinę można z powodzeniem wykorzystywać przy realizacji prac zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Nie ma tutaj znaczenia, jakie są aktualne warunki atmosferyczne. Drabiny aluminiowe są też wyjątkowo lekkie, dlatego ich przenoszenie na inne miejsce nie stanowi absolutnie żadnego problemu. Oprócz tego, omawianego materiału nie trzeba specjalnie konserwować, a jego gładką powierzchnię bez trudu da się utrzymać w czystości. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że drabina aluminiowa nie posiada właściwości izolacyjnych, dlatego też nie jest ona przeznaczona do wykonywania prac elektrycznych. 

Inny popularny rodzaj drabin to te wykonane ze stali – cechuje je wysoki poziom trwałości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnia je też to, iż są tańsze od drabin aluminiowych. Ich wadą jest jednak to, że są zdecydowanie cięższe od drabin aluminiowych, dlatego przenoszenie ich z miejsca na miejsce może stanowić pewne wyzwanie. Dodatkowo, są narażone na występowanie korozji, dlatego też trzeba pamiętać o ich konserwacji. Z racji tego, że stal jest dobrym przewodnikiem ciepła i prądu, drabiny te nie mogą być wykorzystywane do prac elektrycznych. 

Następny rodzaj to drabiny wykonane z włókna szklanego. Włókno szklane to materiał lekki, który wyróżnia też wysoki poziom wytrzymałości na uszkodzenia. Takie drabiny nie wymagają też specjalnej konserwacji i są odporne na negatywne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, słońce czy wysoka temperatura. Istotną zaletą takich drabin jest fakt, iż z racji tego, iż włókno szklane to izolator, można korzystać z nich przy realizowaniu prac elektrycznych. Niestety, wiąże się to jednocześnie z tym, iż są one stosunkowo drogie.

Najbardziej klasycznym rodzajem drabin są z kolei te wykonane z drewna. Ich najważniejsze zalety to oczywiście niska cena oraz to, że nie nagrzewają oraz nie wychładzają się. Dodatkowo, drewno nie przewodzi prądu, dlatego taki sprzęt można wykorzystywać przy realizacji prac elektrycznych. Najważniejszą wadą takich drabin jest to, że nie są one odporne na uszkodzenia  – zarówno te, które wynikają z negatywnych warunków atmosferycznych jak i w związku z czynnikami mechanicznymi. Dodatkowo drabiny drewniane są dość ciężkie, co znacząco utrudnia ich przenoszenie.

Przystawne, składane, rozsuwane a może wielofunkcyjne?

Jeśli chodzi o najlepsze rodzaje drabin, specjaliści bardzo często wskazują również na przystawne, składane, rozsuwane oraz wielofunkcyjne. Czym wyróżniają się poszczególne typy takich konstrukcji? Pierwsze z wymienionych cechuje prosta, jednoczęściowa konstrukcja. Ich bardzo istotnym atutem jest kompaktowość. Aby możliwe było sprawne korzystanie z takiej drabiny, wystarczy, że oprzemy ją o ścianę bądź inny solidny obiekt oraz ustawimy ją na stabilnym podłożu.

Z kolei drabiny składane to modele wolnostojące, które zajmują nieco więcej przestrzeni w porównaniu z tymi przystawnymi. Z drugiej strony gwarantują one szereg korzyści. Przede wszystkim chodzi o to, że nie trzeba przymocowywać ich do ściany. Taką drabinę można w bezpieczny sposób postawić praktycznie na każdym równym podłożu, dzięki czemu mogą one być wykorzystywane do znacznej liczby prac różnego typu.

Drabiny rozsuwane – zgodnie z nazwą, są wyjątkowo elastycznym rozwiązaniem, dzięki któremu można dostosować sprzęt do prac na różnych wysokościach, w zależności od tego, jakie są nasze potrzeby. Taką drabinę łatwo można rozsuwać, co jest jej najważniejszym atutem. Takie drabiny cechuje też mocna konstrukcja, dlatego są bardzo wytrzymałe.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też drabiny wielofunkcyjne o budowie segmentowej. Najczęściej posiadają one trzy elementy, dzięki czemu można w swobodny sposób je składać i rozkładać zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Taka ich charakterystyka powoduje, że mogą one pełnić funkcję drabin tak wolnostojących jak i przystawnych, gdyż doskonale dostosowują się do rozmaitych warunków pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *