Sucha skóra ma lekko zasadowe pH. Osoby zmagające się z tą przypadłością to nie tylko te cierpiące na AZS, łuszczycę, czy też cukrzycę. Większa suchość skóry związana jest z mniejszą produkcją sebum wraz z wiekiem, ale i nieprawidłową pielęgnacją czy ciągłym narażeniem na suche powietrze ze względu na pogodę, promieniowanie UV, a także przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Na suchość skóry wpływa też dieta uboga w kwasy tłuszczowe. Jak powinna wyglądać pielęgnacja suchej skóry?
Spis treści
Oczyszczanie ma znaczenie – pamiętaj jak ważne jest dbanie o usuwanie zanieczyszczeń i odblokowywanie porów
Czy słyszeliście o oczyszczaniu dwufazowym, często stosowanym przez Koreanki? Jeśli nie, to już spieszymy z wyjaśnieniami. Polega ono na stosowaniu dwóch kosmetyków do oczyszczania skóry. Pierwszy z nich to produkt z fazą tłuszczową, na bazie oleju, a drugi z fazą wodną. Ponieważ bariera skórna składa się z warstwy hydrolipidowej taki rodzaj oczyszczania skóry pozwala utrzymać jej optymalne nawilżenie, a także promienny wygląd.
Sprawdza się nie tylko do cery mieszanej czy tłustej, bo skóra sucha także na takiej pielęgnacji może skorzystać. Najpierw warto wybrać mleczko myjące dedykowane do skóry suchej na bazie naturalnych olejów czy też płyn micelarny, który w swoim składzie ma micele, które mają działanie hydrofilowe i zarazem hydrofobowe. Przyciągają tłuszcze i dobrze i szybko je usuwają, pozostawiając skórę gładką, ale i promienną. Kolejnym krokiem jest użycie łagodnego żelu myjącego na bazie wody ze składnikami wiążącymi wodę, czyli humektantami. Dobrze sprawdza się kwas hialuronowy czy też aloes.
Ten ostatni ma zarazem działanie łagodzące na skórę, przeciwbakteryjne i przeciwzaskórnikowe, gdyż może delikatnie złuszczać naskórek. Ważną częścią pielęgnacji skóry suchej jest także peeling. Pozwala pozbyć się nagromadzonego martwego naskórka. Szczególnie polecany jest wykonywany raz w tygodniu peeling enzymatyczny. Sprawdzi się produkt z kwasem hialuronowym i mocznikiem.
Sięgnij po serum i krem nawilżający do skóry suchej
Po oczyszczaniu skóry, sięgnij po tonik, który przywróci jej odpowiednie pH i przygotuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wśród nich jest nałożenie serum. Do cery suchej sprawdzi się przede wszystkim takie, które w swoim składzie zawiera składniki głęboko nawilżające. Jeżeli chce się zapewnić dodatkowo działanie przeciwzmarszczkowe, to najlepiej sięgnąć po serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem.
W składzie może znaleźć się również łagodzący podrażnienia panthenol. około 10 minut po zastosowaniu serum można sięgnąć po krem do twarzy nawilżający. Produkt z niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym, ale i mocznikiem czy skwalanem dobrze się sprawdzi. Obecność peptydów może pomóc zniwelować widoczność przebarwień i porów. Krem powinien dobrze się wchłaniać i głęboko nawilżać.
Pamiętaj o codziennej ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV
W codziennej rutynie pielęgnacyjnej do cery suchej nie można zapomnieć o zabezpieczeniu skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Warto zatem zastosować krem, emulsję lub spray. Stosując makijaż, można sięgnąć po oczyszczaniu i zastosowaniu serum i kremu po krem koloryzujący BB z filtrem SPF, najlepiej SPF 30 lub wyższym. W przypadku cery suchej, która często jest również wrażliwa najlepiej sprawdzi się produkt SPF 50+. Jeśli podkład nie posiada ochrony UV, to po skończonym makijażu najlepiej musnąć skórę sprayem z filtrem UVA/UVB, który będzie chronił skórę przed stresem oksydacyjnym, przesuszeniem, przebarwieniami i szybciej pojawiającymi się zmarszczkami.