Jakie właściwości ma woda brzozowa?

jakie właściwości ma woda brzozowa

Woda z brzozy, określana również jako sok brzozowy czy oskoła, to niezwykły napój charakteryzujący się licznymi witaminami i minerałami. Nic więc dziwnego, że ceniły go już ludy Europy setki lat temu, zwłaszcza za jego właściwości prozdrowotne. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto się nim zainteresować.

Brzoza – charakterystyka

Brzoza to drzewo, które charakteryzuje się cienką, białą korą. Nie sposób pomylić jej z inną rośliną. Już w starożytności była uznawana za bardzo ważny symbol – władzy i rodziny. Brzoza może pięknie ozdobić zielone tereny, ale służy nie tylko do ozdoby. Można z niej pozyskiwać również wodę czy sok brzozowy, które określa się również oskołą. Co ciekawe, z jednego drzewa w ciągu dwóch dni można uzyskać nawet 10 litrów tego wyjątkowego płynu! Sok ten można otrzymać także podczas parzenia liści czy pączków.

Co zawiera woda z brzozy?

Oskoła składa się w 95% z wody. Poza tym jest również źródłem: glukozy i fruktozy, aminokwasów i peptydów, tanin, betuliny, flawonoidów, kwasu chlorogenowego, salicylanu metylu, kwasów organicznych (cytrynowego i jabłkowego), minerałów (wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, sodu, potasu czy cynku), witamin (C i witamin z grupy B).

Jakie właściwości ma sok z brzozy?

Woda brzozowa ma prozdrowotny wpływ na ludzki organizm, zwłaszcza na nerki. Organy te są odpowiedzialne za usuwanie toksyn z ciała. Biorą one również udział w regulacji ciśnienia krwi. Wytwarzają też hormony, które mają wpływ na poziom potasu i sodu czy właściwą objętość krwi w organizmie. Prawidłowo działające nerki produkują także erytropoetynę, która ma pozytywny wpływ na szpik. Dzięki właściwościom, woda z brzozy usuwa nadmiar wody z organizmu, a także usprawnia usuwanie toksyn z ciała, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Dzięki temu sok brzozowy sprawdza się doskonale podczas: chorób dróg moczowych, także tych przewlekłych, kamicy nerkowej, dny moczanowej, zapalenia nerek, a nawet obrzęków sercowo-naczyniowych. Woda brzozowa wspiera także pracę wątroby i między innymi chroni ją przed marskością. Zawarty w soku z brzozy kwas chlorogenowy zmniejsza  wchłanianie glukozy i tym samym pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Z kolei salicylan ma działanie przeciwbólowe, co bywa przydatne, kiedy ktoś się zmaga z chorobami reumatycznymi. W wodzie brzozowej znajdują się również przeciwutleniacze, które przeciwdziałają niektórym chorobom serca.

Warto ją także stosować w przypadku anemii, wrzodów czy nadżerek. Oskoła wspomaga także układ odpornościowy, przez co warto ją spożywać w okresie chorób sezonowych, takich jak grypa. Co ciekawe, sok z brzozy wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale również i wygląd. Można go stosować zewnętrznie na skórę oraz włosy. Ponadto przyspiesza gojenie się ran, otarć, a nawet oparzeń. Sok stosowany na włosy poprawia ich kondycję i zwiększa ich objętość. Dobrze się sprawdza również na przetłuszczającą się skórą głowy, ponieważ reguluje wydzielanie sebum.

Czy każdy może spożywać wodę brzozową?

Chociaż woda z brzozy ma wiele cennych właściwości, nie jest napojem, który może stosować każdy. Przeciwwskazaniami są niedrożność i niewydolność dróg moczowych, a także poważne choroby nerek, serca i alergia na pyłki brzozy.

Gdzie można zakupić sok z brzozy?

Sok brzozowy powinno się szukać w aptekach, ale również i w sklepach ze zdrową żywnością, takich jak organic24.pl. Co ciekawe, wodę brzozową można znaleźć również w składzie różnych maści, szamponów, żeli pod prysznic, a nawet past do zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *