Jak zniwelować widoczność przebarwień na skórze twarzy i rozszerzonych porów?

jak zniwelować widoczność przebarwień

Przebarwienia na skórze i widoczne pory to bardzo częsty problem. Dotyka nie tylko osoby o mieszanej czy tłustej cerze. Plamy na skórze są też pokłosiem częstego opalania i działania promieniowania UV. Dziś podpowiemy, jak zniwelować widoczność przebarwień oraz rozszerzonych porów.

Dlaczego na skórze pojawiają się przebarwienia i rozszerzone pory?

Obecność przebarwień na skórze może mieć różne podłoże. Najczęściej przyczyną jest działanie promieniowania UV. Na skutek opalania czy korzystania z solarium na twarzy czy ciele mogą pojawić się plamy. Przebarwienia mogą być również skutkiem śladów potrądzikowych. Mogą pojawić się na skutek alergii, ale wtedy mają charakter przejściowy. Rozszerzone pory zwykle dotyczą osób o skórze mieszanej czy tłustej, ale nie jest to regułą.

Mogą też pojawić się na skutek niewłaściwej pielęgnacji skóry, np. stosowania kosmetyków zapychających pory skóry, zawierających substancje komedogenne takie jak SLS, SLES czy oleje mineralne. Na pojawienie się rozszerzonych porów wpływa także promieniowanie UV, które zmniejsza produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za gęstość i elastyczność skóry.

Jak na co dzień możesz walczyć z rozszerzonymi porami?

Rozszerzone pory są zmorą wielu osób. Ich obecność prowadzi do swoistego błędnego koła, bo nakładanie kosmetyków o tłustej formule prowadzi do ich zatykania, a w konsekwencji pojawiania się stanów zapalnych i wykwitów skórnych. Dlatego należy dążyć do ich redukcji, a także sięgać po lekkie kosmetyki, które pozwalają skórze oddychać. Można sięgnąć po specjalne maseczki ściągające z aktywnym węglem czy też na bazie zielonej glinki. Na co dzień warto dbać o dobre oczyszczanie skóry. Nie można zapominać o zmywaniu makijażu przed snem, a także przemywaniu skóry rano.

Dwufazowe oczyszczanie sprawdza się w tym przypadku najlepiej polega na zastosowaniu kosmetyków na bazie olejów, a także na bazie wody. Można zatem sięgnąć po mleczko do oczyszczania czy też płyn micelarny w pierwszym kroku, a następnie wybrać jeszcze żel do mycia twarzy. W ten sposób można pozbyć się resztek makijażu, ale i dokładnie oczyścić skórę ze wszystkich zanieczyszczeń. Raz w tygodniu warto wykonywać peeling, który dobrze odblokowuje pory i zapobiega ich zapychaniu. Jeżeli masz wrażliwą skórę, zamiast peelingu mechanicznego, wybierz kwasowy bądź enzymatyczny.

Ten ostatni może być np. na bazie papainy. Warto używać lekkich kosmetyków, takich jak kremy koloryzujące BB czy CC na co dzień, a także pudru mineralnego czy też ryżowego, który nie zatyka porów. Maseczkę ściągającą warto wykonywać raz do dwóch razy w tygodniu. Na rozszerzone pory pomoże też serum kwasowe, które można aplikować po oczyszczeniu skóry. Zawartość kwasów AHA, BHA, czy PHA gwarantuje wygładzenie skóry i zwężenie porów.

Skuteczne sposoby na przebarwienia skórne

Wspomniane serum może pomóc też na przebarwienia. Warto również sięgnąć po metodę skin cycling, która zakłada stosowanie wieczorem retinoidów. Pochodna witaminy A bardzo dobrze działa na redukcję przebarwień, przy czym należy pamiętać o rozpoczęciu kuracji od niewielkich stężeń. Dobrze działa też na drobne zmarszczki czy uelastycznienie skóry. Jeżeli masz uczulenie na retinol, to sprawdzą się sera i kremy zawierające niacynamid. Sprawdzą się one zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.

Należy wiedzieć, że napary z dziurawca czy rumianku wpływają na uwrażliwienie skóry na słońce. Staje się ona bardziej podatna na podrażnienia i przebarwienia. Jeżeli zatem je spożywasz, pamiętaj, by robić to wieczorem, a nie rano oraz odpowiednio chronić skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *