Jak płukanie gardła może pomóc w chorobie?

jak płukanie gardła może pomóc w chorobie

Płukanie gardła stanowi dobrą metodę radzenia sobie z różnymi chorobami górnego układu oddechowego. Czynność ta potrafi przynieść natychmiastową ulgę oraz łagodzić występujące stany zapalne w okolicach ustno-krtaniowych. Dlaczego to rozwiązanie działa i w jakich przypadkach bywa skuteczne?

Ból gardła – przy jakich chorobach występuje? Przyczyny

Intensywny ból gardła powodują różne czynniki. Do szczególnie powszechnych zaliczyć można:

  • choroby wirusowe – to m.in. przeziębienie i grypa;
  • choroby bakteryjne – np. angina
  • podrażnienia – wskutek oddychania dymem tytoniowym lub zanieczyszczonym i suchym powietrzem;
  • refluks żołądkowo-przełykowy – ze względu na cofający się z żołądka kwas;
  • różne alergie – będące przyczyną wystąpienia stanów zapalnych;
  • urazy mechaniczne – powstające np. na skutek jedzenia twardych pokarmów.

Poprawne i samodzielne zidentyfikowanie źródła dyskomfortu w okolicach ustno-krtaniowych bywa trudne. Dlatego każdorazowo warto udać się do lekarza po rzetelną diagnozę. Wizyta u specjalisty jest ważna również z tego powodu, że niestety nie wszystkie dolegliwości są możliwe do pokonania wyłącznie domowymi sposobami. Czasem płukanie gardła może nie przynosić żadnych efektów lub, co gorsza, tylko maskować istnienie większego problemu zdrowotnego.

Wizytę u lekarza można uznać za konieczną w przypadku:

  • nie ustępującego i narastającego bólu mimo dotychczasowego leczenia;
  • wystąpienia alarmujących objawów (m.in. trudności w połykaniu lub oddychaniu);
  • pojawienia się krwotoku;
  • powstania opuchlizny dróg oddechowych.

Zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie i odpowiednio reagować na wszystkie niepokojące dolegliwości.

Płukanie gardła – domowe sposoby na ból gardła

Bólu gardła o niewielkim nasileniu można próbować pozbyć się za pomocą płukanek. To roztwory przeznaczone do wstępnego łagodzenia dyskomfortu powodowanego podrażnieniami lub obecnością bakterii albo wirusów w okolicach górnych dróg oddechowych. Są szczególnie skuteczne m.in. podczas wystąpienia stanów zapalnych.

Większość płukanek da się przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy połączyć wodę z odpowiednimi składnikami, które zazwyczaj ma się pod ręką. Niektóre gotowe roztwory są też dostępne do kupienia w aptekach.

Jak korzystać z płukanek? Wystarczy wziąć łyk przygotowanego roztworu i odchylić głowę do tyłu, a potem płukać gardło przez kilkadziesiąt sekund. Na sam koniec wypluć zawartość do zlewu. W przypadku stosowania gotowych produktów należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Płukanie gardła solą

Szczególnie popularne rozwiązanie to płukanie gardła solą. Przygotowanie takiego roztworu polega na rozpuszczeniu połowy łyżeczki tego składnika w szklance wody. Płyn ten w chwili użycia tworzy w jamie ustnej środowisko zasadowe (cechujące się wysokim pH) uniemożliwiające bakteriom przetrwanie w okolicach ustno-krtaniowych.

Płukanie gardła naparem

Płukanie gardła solą to nie jedyny możliwy sposób. Można zrobić to też z wykorzystaniem różnych naparów ziołowych. Polecane do tego są wszelkie herbatki:

  • rumiankowe;
  • szałwiowe;
  • miętowe;
  • tymiankowe.

Mają one działanie odkażające i podrażnione błony.

Płukanie gardła wodą utlenioną

Na sam koniec warto rozważyć płukanie gardła wodą utlenioną. Wystarczy wybrać 3% roztwór aby przygotować roztwór do płukania, należy wymieszać 1 łyżkę wody utlenionej w szklance letniej wody.

Taka płukanka ma właściwości przeciwbakteryjne.

Płukanie gardła – czy to skuteczna metoda radzenia sobie z chorobą?

Płukanie gardła solą lub naparem albo wodą utlenioną ma sens. Zwłaszcza w początkowych fazach występowania stanów zapalnych. Roztwory te uniemożliwiają dalsze namnażanie się wirusów i bakterii, a tym samym udaremniają dalszy przebieg różnych chorób. Dlatego warto sięgnąć po nie od razu po pojawieniu się pierwszych niepokojących objawów.

Samodzielne stosowanie wszelkich płukanek trzeba zaliczyć do działań łatwych do wykonania i niezwykle skutecznych. To z tego powodu są one polecane wszystkim cierpiącym na bolesne dolegliwości gardła.

Bibliografia:

  1. Zintegrowana Platforma Edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, Układ oddechowy i jego funkcje https://zpe.gov.pl/a/uklad-oddechowy-i-jego-funkcje/DpduCQG5g, [dostęp: 25.07.2024].
  2. Zintegrowana Platforma Edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, Profilaktyka chorób układu oddechowego, https://zpe.gov.pl/a/profilaktyka-chorob-ukladu-oddechowego/DGdk4c7XX, [dostęp: 25.07.2024].
  3. Zintegrowana Platforma Edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, Czynniki chorobotwórcze, https://zpe.gov.pl/a/czynniki-chorobotworcze/DWtMU5dmL, [dostęp: 25.07.2024].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *