Zwiedzanie Zielonej Góry – jakie miejsca warto poznać?

Zielona Góra najczęściej odwiedzana jest przez turystów podczas wrześniowego Winobrania. Planując przyjazd na to właśnie wydarzenie, podróż służbową, przystanek w drodze czy wypad na weekend, warto wiedzieć o kilku ciekawych miejscach, jakie można tutaj zobaczyć.

Jest to średniej wielkości miasto, siedziba władz wojewódzkich. Rzeczy, z których słynie, to: winnice – położone najdalej na północy w Europie, wywodzące się stąd kabarety i organizowana corocznie Zielonogórska Noc Kabaretowa oraz – wśród fanów sportu – drużyna żużlowa. Znajduje się tu wiele galerii, restauracje z kuchnią tradycyjną z różnych stron świata i szybkimi daniami, parę z pewnością wartych uwagi klubów muzycznych oraz kawiarni. Baza noclegowa  [informacje: witryna Meteora] składa się z bardzo różnych obiektów, od hoteli i apartamentów po okoliczną agroturystykę czy młodzieżowe schroniska.

Na terenie starówki zobaczyć można różnorodne zabytki, poczynając od najstarszych – t.j. baszty oraz fragmenty murów obronnych. Podczas spaceru każdy zwróci uwagę na kilka reprezentacyjnych placów obudowanych zabytkowymi gmachami i kamienicami, które zachęcają do rozkoszowania się bez pośpiechu klimatem miasta.

Zadowoleni będą poszukiwacze ciekawych muzeów. Na pewno odwiedzić warto Muzeum Ziemi Lubuskiej. Jego nazwa zdaje się zapowiadać wystawy bardzo klasyczne i raczej regionalne. W środku jednak znajdziemy m.in. ekspozycję narzędzi tortur i różnego rodzaju przedmiotów czy dokumentów, związanych z procesami czarownic czy też Muzeum Wina w klimatycznych piwnicach.

W pobliskim Drzonowie znajduje się Lubuskie Muzeum Wojskowe. Zabytkowy pałac i pawilon wystawowy kryją tematyczne kolekcje eksponatów i zaaranżowane pomieszczenia, natomiast na terenie rozległego parku zgromadzone zostało ciężkie uzbrojenie, pojazdy i samoloty. Ekspozycja robi wrażenie nie tylko na zagorzałych fanach militarnych klimatów. Z kolei w Ochli zobaczyć można skansen etnograficzny, a w pałacyku w Świdnicy – zbiory archeologiczne.

Do najbardziej urokliwych miejsc w mieście należy Palmiarnia. Wybudowana została przy domku winiarskim z XIX wieku, a w parku dokoła niej odtworzona została tradycyjna winnica. Wewnątrz znajduje się restauracja – zapewniająca niecodzienne raczej otoczenie wśród egzotycznych roślin – a także tarasy widokowe, skąd zobaczyć można panoramę Zielonej Góry.

Szukając wrażeń, odwiedzić warto zielonogórskie escape roomy, park linowy, inne sportowe obiekty i tereny. Wybierając się w okresie jednej z cyklicznych imprez, warto wcześnie zarezerwować noclegi – Zielona Góra gości wtedy znacznie więcej turystów niż w zwykłe dni wycieczkowego sezonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>