Zalety wizyty w Darłowie

Darłowo nie jest zwykłym nadmorskim miastem - ma ono bogatą historię na której oparte są losy dawnych mieszkańców. Pierwsze wzmianki o grodzie pochodzą z XI wieku przy czym pochodzenia samej nazwy można doszukiwać się w XIII wieku - jest ona kojarzona z obfitością łowisk co w rzeczy samej nie jest przesadzone, gdyż do czasów współczesnych okolica może pochwalić się tym, że jest bogata w ryby.

Miasto na na swoim koncie znakomite rody - chociażby słynną dynastię Gryfitów, która władała Pomorzem Zachodnim od XII do XVII wieku. Jednym z jej zacnych przedstawicieli był Eryk Pomorski, który jako król władał Norwegią, Danią i Szwecją. Miasto do dziś szczyci się swoim pochodzeniem i obecnie używa pełnej nazwy "Królewskie Miasto Darłowo".

Darłowo to nie tylko plaża i dotyk Bałtyku. Każdy człowiek po długoterminowym wysiłku intelektualnym czy fizycznym jest spragniony wypoczynku biernego, dlatego z radością będzie korzystał z dobrodziejstw plaży i kąpieli morskich. Z założenia taka chęć przebywania non stop nad brzegiem Bałtyku trwa około tygodnia, po czym nadchodzi chęć zwiedzenia okolicy. W przypadku Darłowa jest co zwiedzać, zwłaszcza że okolica śródmiejska może pochwalić się zachowanym układem urbanistycznym z okresu średniowiecza. Po zwiedzaniu ucieszy nas fakt, że lokalna baza noclegowa jest bardzo atrakcyjna i kłania się wszystkim turystom bez względu na ich zasoby finansowe. Miasto chce być mocno widoczne na mapie polskiej turystyki i jest bardzo przyjazne urlopowiczom.

Dumą miasta jest Zamek Książąt Pomorskich, którego wieża sięga wysokości dwudziestu czterech metrów. Zamek jest uznawany za nadmorski unikat, bowiem został wybudowany na planie bliskim kwadratu w stylu gotyckim - stanowi zatem architektoniczną perłę.

Budowa zamku rozpoczęła się w IV wieku przy czym różne były jego dzieje - ciekawostką jest, że na przełomie XVIII I XIX wieku jego rolę sprowadzono do więzienia i magazynu. Dopiero lata 30-te XX wieku oddały mu należny szacunek i przekształcono budowlę w muzeum. Z unikatów w stylu gotyckim wspomnieć należy o kościele św. Gertrudy, który miał spełniać z założenia rolę kaplicy cmentarnej. Podczas pożaru Darłowa w XVIII wieku spłonęła wszelka dokumentacja dotycząca dziejów tego kościoła zatem nie jest wiadome, kto przyczynił się do jego powstania - dzieło przypisuje się Erykowi Pomorskiemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>