Obrazy i pejzaże Kościeliska

Kościelisko to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Wieś jest położona na Podhalu, w bliskim sąsiedztwie z miastem Zakopane (sprawdź na: wikipedia.org), które bije wszelkie rekordy turystycznej popularności. Atutem jest nieco mniejszy turystyczny ruch i zgiełk niż w zimowej stolicy Polski, ale na podziwianie panoramy Tatr w samotności podczas sezonu turystycznego nie ma co liczyć. To oaza całorocznego wypoczynku - można tutaj relaksować się o każdej porze roku. Każdy miesiąc przynosi wsi zupełnie inne jej oblicze i za każdym razem maluje jej odmienny obraz. Dla każdego turysty okolica będzie zachwycająca, do tego stopnia, że powrót w ten region będzie w najbliższym czasie nieunikniony.

Kościelisko było niegdyś osadą pasterską - najprawdopodobniej panowała tutaj błoga cisza i spokój, a wieś żyła wyłącznie swoimi radościami i smutkami, może nawet nie wiedziała o tym, co się dzieje kilka kilometrów dalej. Wieś do 1867 roku podlegała pod Zakopane - od tego roku zaczęła być traktowana jako brama do Tatr Zachodnich. Odkrywanie Tatr przez znane postaci z dziejów Polski sprawiło, że Kościelisko zaczęło żyć pod względem turystycznym. Bywali tutaj między innymi Stanisław Staszic, Tytus Chałubiński - powszechnie zwany "Królem Tatr", Wincenty Pol, Stanisław Witkiewicz, Ignacy Mościcki, Józef Wojciechowski i Józef Piłsudski. Ciekawostką jest, że w 1916 roku mieszkającą w Kościelisku w "Willi Dyrektorówce" Barbarę Dłuska odwiedziła Maria Skłodowska-Curie. Barbara Dłuska byłą siostrą noblistki.

Wszystko zależy od tego kto z jaką intencją przyjechał i jakie ma upodobania do sposobu spędzania wolnego czasu. Niektóre osoby będą udawać się na samotne poszukiwania ciszy i spokoju w potędze natury, preferując przy tym wypoczynek mający charakter bierny. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do swej dyspozycji liczne trasy rowerowe - jedną z nich jest trasa prowadząca z Kościeliska do Doliny Chochołowskiej, mająca długość 25 km. Lokalna baza noclegowa sprzyja wypoczynkowi o wysokim poziomie wartości. Widok Tatr z pokoju (sprawdź na meteor-turystyka.pl) zapewni wiele wrażeń, a odwiedzanie nie tylko najpopularniejszych punktów w okolicy sprawi, że Kościelisko zostanie wpisane we wspomnienia jako jedno z najbardziej niezwykłych uroczysk, które warto częściej odwiedzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>