Kazimierz Dolny – pełen zabytkowych miejsc

Kazimierz Dolny to miasto, które cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Na gości czekają tu liczne wydarzenia kulturalne, piękne zabytki i malownicze uliczki, gdzie spacerować można  w cieniu kamieniczek. Blisko stąd do Puław, Nałęczowa, do Lublina i Radomia oraz do Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Malownicze położenie nad Wisłą to nie jedyny atut tej miejscowości. Turyści wybierają Kazimierz Dolny także ze względu na bazę noclegową, która oferuje turystom wiele miejsc w hotelach, pensjonatach, prywatnych kwaterach i innych obiektach, gdzie zarezerwować można wyjątkowe kazimierskie noclegi. Kazimierz Dolny ma także dobre połączenia z innymi miastami i całkiem łatwo tu dojechać.

W Kazimierzu Dolnym można znaleźć wiele ciekawych miejsc pełnych pięknej architektury. Jednym z takich obiektów jest zabytkowy, XVI-wieczny spichlerz Mikołaja Przybyły. W jego wnętrzach działa obecnie Muzeum Przyrodnicze. Podzielone zostało na sześć sal, gdzie można oglądać zbiory związane z geologią i paleontologią tego regionu oraz obecnie występującymi tu gatunkami zwierząt i roślin. W okolicach spichlerza znajduje się także zabytkowa chata, która została  przeniesiona z okolic Modliborzyc.

W Kazimierzu Dolnym można też oglądać wiele zabytków architektury sakralnej. Ciekawą konstrukcją jest kościół szpitalny Świętej Anny i Świętego Ducha. Pochodzi on z połowy XVII wieku i towarzyszy szpitalowi, który powstał mniej więcej w tym samym czasie. Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja powstał głównie w XVI wieku, ale wykorzystano tu fragmenty murów wcześniejszej świątyni, dlatego za początek istnienia obecnego kościoła uznaje się XIV wiek. Dzwonnica barokowa została dobudowana w XVIII wieku. W dzwonnicy kościoła farnego działa Muzeum Sztuki Złotniczej, które jest prawdopodobnie jedyną tego typu placówką na terenie kraju. Można tu obejrzeć około 1, 5 tysiąca eksponatów z Polski i Europy. W mieście jest też  dużo zabytkowych kamienic oraz spichlerzy. Z tych pierwszych na uwagę zasługują m.in. Kamienice Przybyłów pochodzące z 1615 roku oraz Kamienica Górskich i Kamienica Celejowska. Przy ulicy Senatorskiej można też oglądać Kamienicę Białą, pochodzącą z XVII wieku, zbudowaną, jak sama nazwa wskazuje z białego kamienia wapiennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>